Свята Берта Кентська

Свята Берта Кентська

Свята Берта Кентська

Свята Берта Кентська, іноді – свята Берта (народилася біля 539 року у Франції. померла у 612 році в Кентербері) – дружина кентського короля Етельберта. Вважається, що канонізована після своєї смерті в 612 році за те, що змогла переконати Етельберта першим серед королів гептархії (декілька англосаксонських королівств в Англії) прийняти християнство.

Сім’я

Берта була донькою Харіберта І з роду Меровінгів та його дружини Інгоберги. За переказами, її першим чоловіком був Осберт Мозельський, з яким від неї був син Арнольд, батько Арнульфа Мецського, який вважається засновником династії Каролінгів і гілки Арнульфінгів у ній.

Другим чоловіком Берти став король Кента Етельберт. Діти – Едбальд, Етельбурга. Кентський король довший час намагався безуспішно боротися з Кевліном Уессекським за “бретвальду на гептархії” (термін означає стати володарем інших королівств гептархії), однак безуспішно. Поріднившись з могутнім кланом Меровінгів, в 591 році Етельберт досяг бретвальди.

Християнство

Берта приїхала до чоловіка зі своїм капеланом Людгардом (Летардом). Вона не стала відмовлятися від своєї релігії. У 597 році до двору Етельберта прибуває святий Августин, якого листом до папи Григорію І міг запросити Людгард. Етельберт зустрічає Августина під старим дубом. За старим англосаксонським язичницьким звичаєм він таким чином намагався від магії, яку християнин міг ніби-то накласти на нього. Король привітав Августина промовою. Згідно з переказом, Августин охрестив Етельберта на другий день після свого перебування у Британії, однак, якщо дивитися за листами Берти до Григорія І, то ця подія відбулася не раніше 601 року.

За наказом Етельберта засновуються нові і відновлюються старі, ще римського часу, християнські храми. Звернення короля вплинуло і на жителів королівства. По всьому Кенту відбуваються обряди хрещення як знаті, так і простого народу.

В 612 році Берта помирає. Похована була в церкві свяотго Мартина в Кентербері, яка була споруджена ще римлянами і знаходилася в запустінні, поки Етельберт не дозволив Берті відновити храм, щоб там проводилися Служби Божі.

Вважається що після своєї смерті Берта була оголошена святою. Дні пам’яті не визначені.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

thirteen + fifteen =