Етапи історії Туринської Плащаниці

Подорож Туринської Плащаниці за 16 століть

Подорож Туринської Плащаниці за 16 століть

Про існування Плащаниці у Франції відомо досить докладно, особливо після 1355 року, але враховуючи специфіку даної роботи, подаємо тільки основний матеріал, що свідчить про місце Плащаниці в історичному та науковому процесі.

У 1581 році Філіберт Пінгон видав книгу, у якій розглядалась історія Плащаниці. Окрім архівних матеріалів савойської династії автор провів історичну реконструкцію, у деякій мірі надуману, щоб пов’язати історію реліквії з оповіданням Євангелія. Історична проблема Плащаниці тривала досить довго і ще сьогодні ми мусимо визнати, що попри значні здобутки ми не можемо до кінця вирішити основні проблеми, які визначив у ХVІ століття Пінгон [1]. Між 1500 та 1600 роками було написано по-над 100 праць, які у тій чи іншій мірі були присвячені Плащаниці: від коротких заміток до книжок, що були цілковито присвячені даній темі [2].

Історію Плащаниці можна поділити на три етапи:

  1. Ранній етап – до 1353 року, тобто до року появи перших писемних джерел, що чітко засвідчують існування Плащаниці. Цей період характеризується поодинокими писемними згадками, де Плащаниця виступає під різними назвами і фрагментарно. Це також дані у церковних переказах, іконографії, літургіці. Деякі історичні дані підтверджуються сучасними науковими дослідженнями.
  2. Середній етап – з 1353 до 1898 року. Плащаниця виходить на історичну арену, вже є безпосередньо документальні свідчення про її існування та історичний шлях. Слід зазначити, що розпочинається цей етап суперечками про достовірність Плащаниці. Коли зростає популярність Плащаниці, розпочинається боротьба за неї, яка закінчується придбанням її Савойською династією. Плащаниця часто переїжджає з місця на місце, про її популярність свідчить вшанування найвидатнішими державними і церковними діячами. Були зроблені численні копії з неї, багато з яких дійшли до наших днів – та жодна за властивостями навіть близько не може зрівнятись з Плащаницею. Люди розуміли, що перед ними не звичайна картина, але пояснювали просто – вірили, що полотно автентичне. Основна історична особливість цього етапу – історія Плащаниці тісно переплітається з історією її власника.
  3. Новітній етап – з 1898 року, коли Секондо Піа зробив першу фотографію Плащаниці. З цього часу розпочалося її наукове вивчення.

 

Доктор Роберт Баклін (1916 - 2001), медичний криміналіст, патолого-анатом, дослідник Плащаниці

Доктор Роберт Баклін (1916 – 2001), медичний криміналіст, патолого-анатом, дослідник Плащаниці

[1] Zaccone Gian Maria. Przedmowa (з книги Zaccone Gian Maria. Śladami Całunu. Historia dawna i wspólczesna) (http://www.calun.org/strony/slad/przedmowa.html), 23.12.00 (1997). – С.1 з 1.

[2] Zaccone Gian Maria. Całun w Turynie (з книги Zaccone Gian Maria. Śladami Całunu. Historia dawna i wspólczesna) (http://www.calun.org/strony/slad/turyn.html), 23.12.00 (1997). – С.1 з 6.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

15 − four =