Святий Гервольд

Абатство Фонтенель

Абатство Фонтенель

Святий Гервольд (помер 14 червня 806 року) був єпископом міста Евре (Франція) з 775 по 788 роки, також був абатом Фонтеленя. Пам’ять – 14 червня, раніше святого вшановували 18 серпня.

Єпископ

Основне джерело відомостей про святого Гервольда – “Діяння аббатів Фонтенеля”. Згідно з даними цього твору, який був складений у 30 – 40-х роках ІХ століття, Гервольд походив із знатної франкської сім’ї. Його батька звали Вальдгер, маму – Вальда. Став священиком в юності, його батьки привезли його до двору правителя Франкської держави Карла Великого. Він мав красивий голос і мама Карла Великого королева Бертрада зробила його головою своєї капелли.

У 775 році, після смерті єпископа Мавріна, на прохання Бертради Гервольд отримав від Карла Великого в управління єпархію Евре. Хоч Гервольд очолював єпархію досить тривалий час, про його діяльність як єпископа нічого не відомо. Після смерті королеви Бертради у 783 році, святий Гервольд став добиватися своєї відставки з посади єпископа. На початку 788 року помер аббат Вітлек у Фонтенельському монастирі, Гервольд добився від Карла Великого дозволу залишити єпископську кафедру і став аббатом Фонтенельського монастиря.

Про те, хто став наступником Гервольда в єпархії Евре, точно не відомо. Середньовічні каталоги місцевих єпископів розміщують між ним та Йосипом, наступним головою єпархії, про якого є точні відомості, тільки одного єпископа – Уена. Однак в документах церковного собору, який відбувся в 794 році у Франкфурті, містяться відомості про якогось Гербода, який, можливо, також був єпископом Евре. Цей прелат, хоч і був на деякий час головою єпархії, не зміг представити учасникам собору свідків своєї інтронізації, а також не не зміг надати доказів, що раніше він був кліриком. Один із пунктів опублікованого за результатами цього зібрання ієрархів капітулярія наказував архієпископу Руана Менарду знову висвятити Гербода в єпископський сан у відповідності з церковними канонами. Хоч в документі не вказана кафедра, яку займав Гербод, вважається, що він може бути ідентичним Герольду, племіннику Гервольда, на користь якого святий і відмовився від сану єпископа Евре.

Абат Фонтенельського монастиря

Ставши абатом Фонтенельського монастиря, Гервольд багато зробив для його розвитку. Користуючись своїм впливом при дворі Карла Великого, він зумів повернути абатству своє майно, яке було раніше відібране в монастиря світськими особами. Гервольд передав монастирю майно, яке він успадкував від батьків, а також на свої гроші купив для Фонтенеля золоте та срібне начиння. Його зусиллями при монастирі була заснована школа, у ній він особисто викладав церковний спів. Під час абатства Гервольда у Фонтенелі була введена римська літургія, святий складав нові церковні гімни.

Із “Діянь абатів Фонтенеля” відомо про виконання Гервольдом декількох державних та дипломатичних місій, які були йому доручені Карлом Великим. Святому король доручив збирати податки з міст та портів північної частини Франкської держави, у тому числі Квентовік (порт в гирлі ріки Канш, який відігравав важливу роль у торгівлі з Британськими островами). Займаючи цю посаду, Гервольд встановив хороші відносини з королем Мерсії Оффою і в 90-х роках VIII століття за наказом Карла великого сприяв полагодженню франко-мерсійського конфлікта, який виник у 789 році.

Під час однієї поїздки по володінням Фонтенельського абатства Гервольд важко захворів і помер 14 червня 806 року у місті Сен-Совер-де-П’єрпон. Його тіло було поховане у монастирській церкві Фонтенеля. Наступником Гервольда на посаді абата був обраний Тразарій.

Невдовзі після смерті Гервольд почав вшановуватися як святий в єпархії Евре та в Фонтенельському абатстві. До 1720 року у Фонтенелі, до 1737 року в Евре день пам’яті був 18 серпня. Пізніше день пам’яті Гервольда став відзначатися Римо-католицькою церквою 14 червня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

twelve + eighteen =