Свята Жанна д’Арк

Свята ЖаннаНаціональна героїня Франції, яка командувала французькими військами в Столітній війні та католицька свята Жанна д’Арк народилася 6 січня 1412 року, померла 30 травня 1432 року, була спалена на вогнищі 30 травня 1431 року як єретичка. В 1456 році була реабілітована, в 1920 році – канонізована. Це була одна з найвидатніших жінок в історії, вона показала роль патріотизму в християнстві і сприяла об’єднанню Франції. Саме завдяки святій Жанні ця держава існує зараз, в XV столітті вона була роздробленою, і йшлося до того, що могла стати повністю підконтрольною Англії. Ця героїня загинула мученицькою смертю за свої переконання, до кінця залишившись вірною Богу та своєму королю, виконавши заповіт Христа – “віддайте Богові Боже, а кесареві – кесареве”.

Столітня війна

Столітня війна почалася в 1337 році, коли на Францію напав англійський Король Едуард ІІІ, який заявив, що має право стати французьким королем. До 1415 року ситуація на війні була невизначеною, події відбувалися в основному не на користь французів – вони зазнавали поразка за поразкою, однак все ж вони утримували значну частину країни. Інколи їм вдавалося відвойовувати втрачені землі, але англійські окупанти міцно закріпилися на півночі і півдні Франції.

РицаріВ 1415 році в Англії припинилися міжусобиці, король Генріх V нової династії Ланкастерів розпочав військові дії з новою силою. Він скористався тим, що у Франції країною правив король Карл VI, якого вважали безумним, за реальну владу боролися дворянські угруповання арманьяків і бургіньонів.

Восени 1415 року французи були розбиті у битві при Азенкурі. В 1416 році герцог Бургундії Іоанн Безстрашний уклав союз з англійцями, взяв під свій контроль Париж і разом к королевою Ізабеллою Баварською став правити від імені короля. Дофін Карл, спадкоємець Карла ІV втік на південь Франції.

В 1420 році було укладено договір Труа, згідно з яким дофін Карл позбавлявся прав на корону. Ініціаторами договору став герцог Бургундії Філіп добрий та дружина Карла ІV Ізабелла Баварська, діючий король Карл ІV підписав угоду, однак очевидно його душевний стан не давав можливості усвідомлювати важливості своїх дій. Королем після смерті Карла VI повинен був стати Генріх V Англійський (тільки після смерті діючого короля), який одружився на французькій принцесі Катерині, за ним – його син. Франція втрачала незалежність, дві держави об’єднувалися. Однак в 1422 році Генріх V помер, королем став його дев’ятимісячний син Генріх VI під регенством англійського герцога Бедфорта.

Філіп Добрий після смерті англійського короля вважав договір недійсним, оскільки французький король помер через два місяці після смерті англійського і британський монарх не зміг прийняти спадок згідно з договором. Однак англійці не зважали на цей факт, вважаючи Генріха VI королем Англії і Франції.

Для повного знищення Франції потрібно було тільки з’єднати окуповану північну Францію з областями Гієнь та Аквітанія, які віддавна були англійськими. Головна фортеця, яка їм не дозволяла це зробити – Орлеан, який взяли в облогу 1428 року. Не зважаючи на героїчний захист, місто здавалося приреченим.

Батьківщина

Жанна народилася в 1412 або в 1408 (1409) році. Остання дата більш імовірна, оскільки вона фігурувала в декреті Папи Пія Х від 6 січня 1904 року, який був присвячений справі канонізації святої. А канонізація проводиться дуже ретельно, і фактично є розслідуванням життя і діяльності будь-якого святого. Жанна народилася в селі Домремі на кордоні Шампані та Лотарингії у сім’ї збіднілих дворян або багатих селян. Батько – Жак д’Арк, мати – Ізабелла де Вутон, яку називали римлянкою (Роме) через те, що вона здійснила прощу до Риму. Жанна сама називала себе Жанною або Жанеттою Дівою.

СвятаКоли Жанні було 13 років, вона вперше, за її запевненнями, почула голоса архангела Михаїла, святої Катерини Олександрійської, і, як вважається, Маргарити Антіохійської, які іноді з’являлися їй у видимому вигляді. Через деякий час вони ніби відкрили Жанні, що саме їй суджено знати облогу з Орлеана, допомогти дофінові стати королем і вигнати окупантів з Франції. Коли Жанні виповнилося 16 років, вона вирушила до каіптана міста Вокулер Робера де Бодрікура і оголосила про свою місію, однак той її висміяв.

Через рік Жанна повторила спробу. Цього разу капітан вислухав її, а коли Жанна передбачила трагічний результат Оселедцевої битви під стінами Орлеана, погодився дати людей, щоб вона змогла добратися до короля, а також видав чоловічий одяг. Жанна в подальшому одягала одяг для чоловіків, вона пояснювала, що так легше воювати і менше привертає уваги. До загону приєдналися два вірних супутника – рицарі Жан де Мец і Бертран де Пуланжи.

Шлях між Домремі та Шиноном пролягав через ворожу бургундську територію, він тривав 11 днів, в Шиноні був замок, де перебував дофін Карл. Жанна попередньо вказала у листі дофіну, що при зустрічі впізнає його. Він посадив на трон другу людину, а сам став у натовпі придворних. Жанна впізнала Карла і попросила військ для зняття облоги Орлеана. Король і дівчина довго спілкувалися наодинці, про що вони говорили залишилося таємницею, однак Карл після розмови виглядав дуже щасливим.

Хоча в Шиньоні Жанна показала чудове володіння зброєю і вміння верхової їзді, король сумнівався. Він доручив жінкам переконатися, що вона дівчина, богословам наказав перевірити її віру, а також відправив посланців на її батьківщину, щоб виявити все, що могло б зіпсувати репутації дівчини. Не знайшовши нічого негідного, Карл довірив їй війська, призначивши її головнокомандуючим. Провідні французькі воєначальники в Орлеані повинні були стати її підлеглими, начальником штабу Жанни ставав принц Алансонський. Жанна своїм авторитетом підтвердила Карлу законність його права на корону, в якій сумнівався і сам дофін.

Воєначальник

Жанні спеціально виготовили обладунки, прапор і хоругву. Меч вона взяла з храму Сент-Катрін-де-Фьєрбуа, він за легендою належав Карлу Великому. Дівчина прибула в Блуа, де був збірний пункт армії і вже як полководець виступила до Орлеану. Відомість про те, що армію очолила Божа посланиця, викликало незвичайний підйом у захисників Орлеану, вони з новими силами почали відбивати атаки.

В обладункахЖанна увійшла в Орлеан з невеликим загоном 24 квітня. Вже 4 травня була здобута перша перемога, французи взяли штурмом бастіон Сен-Лу. Після низки перемог у ніч з 7 по 8 травня англійські війська залишили місто. Задача, яку провідні воєначальники не могли вирішити за півроку, Жанна вирішила за один тиждень. Після перемоги Жанна отримала назву “Орлеанська Діва”, а 8 травня в цьому місті є головним святом року.

Наступний похід відбувся 9 червня. Армія довго готувалася, однак на війні діяла швидко. 11 червня французи взяли в облогу важливу фортецю на Луарі Жаржо, 12 чернвня її було взято. Далі Жанна з військом беруть ще декілька фортець, після чого 18 червня відбулася вирішальна битва при Патте. Англійські війська були розгромлені, командувач Тальбот потрапив у полон, другий воєначальник Фастолф втік з бою. Біля половини англійського війська загинуло, втрати французів були біля 100. Військові дії на Луарі були завершені.

Жанна прибула до короля і сказала, що далі буде похід на Реймс, де король повинен пройти процедуру миропомазання. Свята також примирала короля з досвіченим воєначальником Рішмоном. 29 червня розпочався безкровний похід на Реймс. По дорозі міста відкривали свої ворота, тому цей похід був названий “безкровним”. 17 липня у Реймському соборі відбулося миропомазання короля. Герцог Бургундії Філіп ІІІ Добрий не приїхав на церемонію миропомазання, тому Жанна надіслала йому листа, закликаючи до примирення.

Відразу після коронації Жанна наполягала на необхідності наступу на Париж, оскільки моральний дух в англійців після поразок був низький. Однак король був нерішучим. Наступ відбувся в вересні, однак швидко припинився, війська відступили до Луари і 21 вересня були розпущеними на зиму.

Навесні 1430 року військові дії були відновлені. У травні Жанна прийшла на допомогу захисникам Комп’єня, який взяли в облогу бургундці в союзі з англійцями. 23 травня після невдалої вилазки Жанна була взята в полон бургундцями, які за велику суму грошей продали її англійцям. В кінці осені 1430 року Жанна була перевезена до Руану.

Суд

В Руані Жанну англійські чиновники почали судити. Формально це був церковний суд, однак процес очолював єпископ П’єр Кошон, який відстоював англійські інтереси у Франції. Фактично це був політичний процес, який мав дискредитувати як Жанну, так і дофіна. Англійський уряд не приховував своєї участі до суду, сутові витрати оплачувалися з англійської скарбниці.

МученицяПід час процесу виявилось, що в чомусь звинуватити Жанну важку – дівчина мужньо трималися мужньо і впевнено відкидала звинувачення в єресі і стосунках з дияволом. Тому суд зупинився на фактах, де добровільне зізнання не було потрібно – на тому, що вона носила чоловічий одяг, нехтувала авторитетом Церкви. Крім того, судді намагалися довести, що голоса, які чула Жанна, ішли від диявола. За церковними нормами Жанна могла подати апеляцію до Папи, однак це їй це заборонили робити. На допиті в Пуатьє, який відбувся в 1429 році, висновки для Жанни були сприятливими, однак це було проігноровано.

Святій 9 травня погрожували тортурами 24 травня показали вогнище як залякування і запропонували хороше відношення, якщо вона підпише зречення єресі. Жанна підписала, однак текст був зовсім не той, який їй зачитали, а дівчина була неграмотною і читати не вміла. Після цього відношення до неї не змінилося, і єпископ Кошон наказав і надалі тримати її в тюрмі.

Через декілька днів їй були пред’явлені звинувачення, що вона і далі носить чоловічий одяг, причому жіночий у неї відібрали силою, а в камері залишили тільки чоловічий, знову дівчину звинуватили у єресі і 30 травня 1431 роції її спалили жоиою на ринковій площі Руану. Стоячи на вогнищі, Жанна крикнула “Єпископ, я помираю через вас. Я визиваю вас на Божий суд”, попросила хрест, кат їй дав хрест із схрещених хворостин. Останнім словом був “Ісус” – вона його сказала, коли вогнище вже охопило її. Люди плакали від жалості. Попіл розсіяли над Сеною.

Реабілітація і вшанування

Засудження Жанни не помогли англійцям виграти війну, вони продовжили і надалі програвати. Миропомазання Генріха VI в Соборі Паризької Богоматері, яке відбулося у 1431 році у Франції не сприйняли серйозно. У вересні 1435 році французи помирилися з бургундцями, які уклали Араський договір, спрямований проти Англії. У 1436 році коннетабль Рішмон увійшов в Париж, таким чином столиця стала французькою. У 1450 році французи захопили Нормандію. У 1453 році було взято Бордо, битва цього року при Кастийоні поклала кінець Столітній війні.

Місце стратиПісля того, як практично вся територія Франції опинилася під контролем Карла VII він наказав зібрати документи про процесу в Руані і перевірити його законність. Розслідування визнало, що суд над Жанною відбувся з порушенням численних правил. У 1455 році папа Калікст ІІІ наказав провести новий процес, на якому були присутні три його представники. Засіданя проводилося в Парижі, Руані, Орлеані, слідство велося на батьківщини Жанни, усього було опитано понад 100 свідків, в тому числі його мати, жителі Орлеана та воїни.

У 1456 році було винесено вердикт, за яким кожен пункт звинувачення проти Жанни заперечується показами свідків. Процес, який вів єпископ Кошон, оголосили недійсним, протоколи були символічно розірваними. Жанна була виправдана.

У 1909 році Пій Х оголосив Жанну блаженною, а у 1920 році Бенедикт ХV канонізував її. Практично у кожному католицькому храмі Франції є скульптура святої Жанни д’Арк з мечом в руках. Пам’ять – 30 травня

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

5 × 3 =