Агнеса Чеська

Агнеса Чеська доглядає за хворим

Агнеса Чеська (Agnes de Bohemia, Анежка Чеська, Агнеса Празька, Svatá Anežka Česká), свята Католицької церкви, монахиня ордену кларисок, народилася в 1211 р., померла в 1282 р.

Агнеса була молодшою донькою короля Оттокара і принцеси Констанції, сестри угорського короля Андраша ІІ. Свята Єлизавета Угорська – двоюрідна сестра Агнеси.

У 3 роки відбулися заручини з сином сілезького правителя Болеславом. Після цього Агнеса отримала освіту у монастирі Тшебніца. Після того, як Болеслав помер, відбулися заручини з Генріхом, батько якого був імператор Фрідріх ІІ, однак весілля не відбулося. Агнесу засватав Фрідріх, однак сама Агнеса була категорично проти і вирішила присвятити своє життя Богу. Папа Григорій ІХ допоміг Агнесі розірвати заручини з імператором, який з повагою поставився до такого рішення.

У 1234 р. Агнеса спорудила у м.Прага монастир кларисинок (жіночому підрозділу францисканців), до якого вступила сама. На власні гроші вона спорудила у Празі лікарню для убогих і власноруч їх доглядала. Завдяки Агнесі монастир Кларисинок у Празі став францисканським центром Східної Європи, свята спілкувалася із засновницею ордену кларисинок святою Кларою Асизькою.

Агнесу беатифікував у 1874 р. папа Пій ІХ, канонізував її папа Іоанн Павло ІІ у 1989 р. Пам’ять – 2 березня, день смерті святої. Агнеса – покровителька Чехії, її зображення прикрашає купюру 50 крон.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

three × two =