Святий Давид І

Святий Давид І

Святий Давид І

Святий Давид І народився біля 1082 року, помер 24 травня 1153 року. Король Шотландії з 1124 року, молодший іш шести синів Малькольма ІІІ і Маргарити Шотландської, сестри Едгара Етлінга. У 1113 році одружився з Матильдою, донькою Вальтеофа, графа Нортумбрії. Йому доручили правити графством Хантінгдон. Під час правління Давида була відкарбована перша шотландська монета, посилилася централізація влади, була запозичена норманська феодальна система, прийнятий кодекс законів “Закони бриттів та скоттів”, введена система бургів (адміністративні одиниці, центром яких були міста, які мали право посилати своїх представників до шотландського парламенту.

У листопаді 1093 року, після загибелі Малкольма ІІІ та його старшого сина Едуарда після його вторгнення до Нортумбрії (Англія). Шотландський престол захопив брат короля Дональд ІІІ. Давид та його брати Едмунд, Едгар і Олександр втекли до Англії, де в цей час був їхній звідний брат Дункан. У 1097 році Едгар за підтримки Вільгельма ІІ Рудого скинув Дональда ІІІ і став новим королем, Давид з братами повернулися до Шотландії.

У 1107 році помер бездітний король Едгар. Шотландське королівство було поділено згідно із заповітом Едгара між його братами – Олександром і Давидом. Олександр отримав королівський титул і землі на північ від рік Форт і Клайд, Давид отримав південні території та титул правителя Камберленда.

В 1114 році одружився з Матильдою. 27 квітня 1124 року, після смерті брата, Давид успадкував його володіння і став правителем всього королівства.

У 1130 році помер правитель шотландського округа Марі (Морі) – Хет, який був зятем шотландського короля Лулаха. Його сини Ангус і Малкольм організували заколот проти Давида, який у той час був в Англії. У битві ппри Стракатро Анго загинув. Король Шотландії зібрав велике військо, яке включало норманських рицарів з Нортумбрії і рушив на зустіч повсталим. Повстання було придушено, Малкольм потрапив у полон, а область Марі була конфіскована на користь шотландської корони.

У 1134 році, проголосивши себе сином правителя Марі, проти Давида підняв повстання Вімунд. Його прибічники грабували південний захід Шотландії. У 1134 році це повстання було придушено.

У 1135 році помер англійський король Генріх І Боклерк, у нього не було синів. На англійський престол претендували донька Генріха Матильда і його племінник Стефан Блуаський. Права на англійський престол були і у Давида (він був племінником останнього англосаксонського короля Едгара Етелінга). Давид був родичем Матильди та Стефана. Давит не висунув претензій на англійський престол, він разом з іншими баронами (як власник англійських ф’єфів) присягнув Матильді як спадкоємниці англійського престолу.

Після смерті Генріха І першим до Лондона прибув Стефан і був коронований. Давид І, який вважав, що королевою повинна бути Матильда, здійснив військовий похід на Англію. Претензії Матильди на англійську корону підтримали північні англійські міста Ньюкасл, Уор, Норгем, Карлайл, південні англійські міста Матильду не підтримали. Між Стефаном і Давидом розпочалися переговори, за результатами яких до Шотландії було приєднано графство Хантінгдон, Карлайл, Донкастер, Стефан пообіцяв віддати Шотландії Нортумберленд. Присягу за ці землі приніс син Давида Генріх.

У 1138 році син Давида Генріх відвідав Англію. Генріх був добре прийнятий при англійському дворі і нагадав про обіцянку віддати Нортумберленд, однак англійський король відмовився віддавати цю територію. У 1138 році шотландські війська під командуванням племінника Давида Вільгельма Фіц-Дункана вторглися в Англію.

У битві при Клітеро Давид розбив армію Стефана, однак північ Англії підтримав Стефана. 22 серпня 1138 року армії Англії та Шотландії зустрілися біля Норталлертона. Перед битвою частина норманських баронів, які були одночасно васалами двох королів, намагалися переконати укласти мир, але, оскільки Давид відмовився, вони відмовилися від клятви вірності. Давид програв бій, він відступив до Карлайла.

Папський легат Альберік запропонував королям укласти мир. Переговори вела дружина Стефана Матильда (вона була родичкою Давида) та син Давида Генріх. За Ноттінгемським договором Генріх отримував Нортумберленд крім міст Ньюкасл і Бамборо, за які він отримував два міста у південній Англії.

При Давиді в Шотландії зріс вплив норманських рицарів, від яких походить багато відомих шотландських родів. Давид заснував декілька великих монастирів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

three − 3 =