Святий Микита Будка

Святий Микита Будка

Святий Микита Будка

Святий мученик Микита Михайлович Будка народився 7 жовтня 1877 року у селі Добромирка, Австро-Угорщина (зараз – Збаразький район, Тернопільська область, Україна), помер 1 жовтня 1949 року у Карагандинській області, Казахська РСР). Був єпископом Української греко-католицької церкви. 27 червня 2001 року причислений до лику блаженних (мученик).

Народився у селянській сім’ї селі Добромирка у Галичині, на той час входило до складу Австро-Угорської імперії. Після отримання середньої освіти у 1897 році проходив військову службу у Відні, столиці Австро-Угорщини. У 1905 році завершив богословську освіту в Інсбруці. Також у 1905 році, 25 жовтня, став священиком, його рукоположив єпископ Андрій Шептицький. У своїй пастирській роботі велику увагу надавав українським емігрантам, відвідуючи українську діаспору у Німеччні, Бразилії, Аргентині, Канаді.

Микиту Будку 15 липня 1912 року Пій ХІ призначив титулярним єпископом Патари і єпископом для українських греко-католиків у Канаді, де він заклав основу для подальшого розвитку української греко-католицької митрополії. Хіротонія відбулася у Львові 13 жовтня 1912 року. Засновує в Канаді гуртожитки для української мооді. У 1924 році в Йорктауні скликає перший собор греко-католицького духовенства. у 1927 році подав у відставку, за ним зберігався титул почесного єпископа.

У 1928 році через погане здоров’я повертається на Західну Україну (яка в той час була у складі Польщі), до Львова, де займається відновленням санктуарію Богородиці у Зарваниці.

На засланні11 квітня 1945 року його заарештували радянські спецслужби разом з іншими єпископами Української греко-католицької церкви. Суд засудив його до 8 років таборів особливого режиму і призначив відбування строку в Казахстані, де він помер від важких робіт 1 жовтня 1949 року у таборі під Карагандою. Місце поховання невідоме, хоч є дані про те, що він був похований на одному з кладовищ Карлага біля села Каражар.

Під час відвідання України в 2001 році Іоанн Павло ІІ 27 червня 2001 року беатифікував Микиту Будку. Пам’ять – 28 вересня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

5 × 5 =