Святий Франціско Борджа

Святий Франціско Борджа

Святий Франціско Борджа

Святий Франціско Борджа (Франсіско де Борха, Франческо Борджиа), четвертий герцог де Гандіа, народився 28 жовтня 1510 року у Гандії (Іспанія), помер 30 вересня 1572 року у Римі). Третій генерал Товариства Ісуса (Єзуїти). Представник знатного каталонського роду Борджиа (Борха). Канонізований 20 липня 1670 року.

Світське життя

Франціско Борджа народився у Гандії в області Валенсія у 1510 році. Був первістком 16-літнього Хуана де Борха, третього герцога Гандії. По материнській лінії Франціско – правнук короля Арагона Фердинанда Католика.

Дитинство він провів при дворі свого дядька, Хуана Арагонського, архієпископа Сарагосси, де був вихований як придворний кавалер. У 1522 році його призначили пажем його двоюрідної сестри – інфанти Катерини. При дворі її брата Карла V Франціско отримав прекрасну освіту і в 1529 році одружився на Леонорі де Кастро, фрейліні королеви Ізабелли Португальської. У шлюбі народилося вісім дітей: Карлос, Ізабель, Хуан, Алваро і Хуана, Фердінандо, Доротея, Альфонсо. Ізабель була матір’ю герцога Лерми, Карлос – батьком голови іспанської церкви. Внук Хуана – Франціско де Борга-і-Арагон у 1615 – 1621 роках був губернатором у Південній Америці.

Коли Карл залишив Італію у 1530 році, саме Франціск став фактичним керівником двору. Також Франціск був наставником і компаньоном принца Філіпа.

У 1536 році Франціск супроводжував Карла V у його військовому поході в Провансі. Це було його першим досвідом перебування наполі битви і Франціск залишився дуже розчарований. Після сметрі Ізабелли Франціск був призначений віце-королем в Каталонію. У 1542 році він унаслідував герцогство свого батька, однак після смерті дружини відмовився від нього і вирішив стати монахом.

Монах

Завершивши богословську освіту, у 1551 році він став священиком і відкрито заявив про свою приналежність до Товариства Ісуса. ВІн відмовився від звань, які міг йому міг запропонувати світ, але протягом майже всього його монашого життя на нього покладали адміністративні обов’язки. Він, без сумнівів, мав всі необхідні для цього якості, які проявилися ще в світському житті, коли він був віце-королем Каталонії.

У 1565 році він був обраний третім генералом ордену. Він часто називав день свого обрання на посаду “днем свого розп’ятт” і в своїх молитвах говорив: “Забери мене чи відбери у мене цю посаду, або ж веди і направляй мене згідно з Твоєю волею”. Як зразок своєї діяльності він називав двої своїх попередників – святого Ігнатія і отця Лаінеса і просив Бога подарувати йому доброту отця Лайнеса і розум і отця Ігнатія. Він прийняв постанову Другої генеральної Конгрегації, яка обрала його 31 голосом з 39, за норму своєї діяльності.

Значну увагу у своїй діяльності він надавав організації правильної підготовки учнів. Франціско Борджа ревно притримувався принципів Товариства і в пам’ятному листі перерахував засоби, які дозволяли їх зберегти. Владою Генеральної Конгрегації він регулював кількість часу, який відведений на молитву, але таким чином, щоб його можна було адаптувати до потреб кожної окремої провінції. Він вивчав “Конституції” і коментував їх, склав правила для різних посад і опублікував їх у 1567 році. Він підготував попереднє видання Ratio Studorim (офіційний план освіти єзуїтів). За межами Європи саме він став засновником місії у Латинській Америці, коли він був Генералом, першії єзуїти були направлені до Флориди. Коли після багатьох важких впробувань цю місію довелось призупинити, він переключив свою увагу на Мексику, і перша єзуїтська експедиція відправилась до цієї країни у 1571 році. Більше трьох місії було відправлено у Перу за час його перебування на посаді генерального настоятеля.

Франціско Борджа помер у Римі 30 вересня 1572 року і був канонізований Папою Климентом Х у 1671 році. Пам’ять про нього в літургічному календарі – 3 жовтня. Історики згадують про нього як найбільш успішного генерала Ордену Єзуїтів після святого Ігнатія Лойоли.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

18 − sixteen =