Святий Брендан

Святий Брендан

Святий Брендан

Святий Брендан Клонфертський народився біля 484 року, помер біля 578 року. Його ще називають “Мореплавателем” або “Мандрівником”. Він був настоятелем одного ірландського монастиря. Персонаж старовинних ірландських пісень та легенд, які розповідають про справжню семилітню подорож, яка була здійснена Бренданом та його супутниками у шкіряному човні по океані у західному напрямку у пошуках нових земель. Пам’ять – 16 травня.

Подорож

Святий Бнендан народився поблизу нинішнього Феніта, села і порта міста Тралі у графстві Керрі на південному заході Ірландії. Світське ім’я – Кіаррайгт Луахра. Був хрещений єпископом Керрі у Тубриді, поблизу Ардфета, Ерком. Після п’ятилітнього навчання під керівництвом святої Іти, “Бригітти Мунстера” ще деякий час навчався під керівництвом Ерка і був освячений ним у священики у 512 році. За переказом, коли у корови Ерка закінчилося молоко, він звернувся з молитвою до Бога, і молоко для годування Брендана стали приносити олениха з оленятком. Між 512 і 530 роками святий Брендан спорудив монаші келії в Ардферті і біля підніжжя Брендон Хілла (інша назва – Шанакіл, що перекладається як “стара церква”, ще одна назва – Баліневіноорах). Саме звідси святий відправився в своє знамените семилітнє плавання. За староірландською церковною традицією початок подорожі – 22 березня. Святий Енгус Кульді у літанії, яка була складена наприкінці VIII століття звертається до “шестидесяти супутників святого Брендана” у пошуках нових земель.

ІконаСвятий Брендан відомий своїм плаванням до “Острова Блаженних” (також називається Тир на Ног), який описаний у “Подорожі Святого Брендана-Мореплавця” у ІХ столітті. Існує багато версій, у всіх говориться про те, як він вирушив у плавання по Атлантичному океану із шестидесятьма паломниками (в інших версіях з чотирнадцятьма, і ще трьома невіруючими, які приєдналися до них в останню хвилину) на пошуки Едему. Ця подорож могла відбутися приблизно у 530 році, до його подорожі в Британію. У своїй подорожі Брендан бачив острів, вкритий рослинністю. Легенда говорить про те, що він зустрівся з морским чудовиськом на ім’я Ясконтій.

Існує Товариство святого Брендана, яке вірить, що Брендан – перший європеєць, який досяг Америки і навіть відзначає річницю цього факту. Як показує приклад британського мандрівника Тіма Северина, те, що Брендан міг доплисти до Північної Америки, є цілком можливим. В цьому випадку він дійсно був одним з перших європейців, які відвідали Новий Світ. Христофор Колумб у своїх доказах про існування морського шляху через Атлантику в Азію покладався на легенди про святого Брендана.

Як жанр “Плавання святого Брендана” є популярною тоді формою літератури, яка була характерною для Ірландії, описувал пригоди героя у човні. У “Плаванні” цей тип повісті змішується з релігійною аскетичною традицією, коли ірландські монахи наодинці плавали на човнах, так як пустельні монахи усамітнювалися в печерах.

Після того, як історія семилітнього плавання стала відомою, в Ардферт стало стікатися багато паломників і учнів. Протягом декількох років було споруджено декілька монастирів – в Галлерусі, Кілмалхедорі, Брендон Хіллі, на островах Бласкет – з метою задовільнити потреби тих, хто прийшов за духовним керівництвом святого Брендана.

У 1976 році ірландський мандрівник Тім Северин спорудив куррах (човен з дерев’яним каркасом, обтягнутим шкірою) з шкіри бика і за два літа доплив з Ірландії до Ньюфаундленда через Гебриди, Фаррери та Ісландію, щоб показати, що подорож святого була можливою. В дорозі він бачив айсберги і морських тварин – китів, морських свиней, які могли бути фактичними аналогами тварин з легенд про Брендана.

Місіонерська діяльність

Святий Брендан МореплавательЗаснувавши єпископство в Ардферті, Брендан відправився в Томонд і біля 550 рокузаснував монастир в Иніс-да-друйм (нині Коні Айленд), зараз це парафія Кілладісерт, графство Клер. Потім він поїхав в Уельс, а звідти на святий острів Айона біля східного побережжя Шотландії, де в 563 році зустрівся з Колумою. У Шотландії залишилися сліди місіонерської діяльності святого Брендана – Кіл-брендон (поблизу Обана) і затока Кіл-Бреннан. Після трьохлітньої місії у Британії він повернувся до Ірландії і багатьох навернув у християнство у різних частинах Лейнстера, особливо в Дісарті (графство Кілкенні), Кілліні (Туббербо) і Брендон Хіллі. Він заснував церкви в Інчікіні, графство Голуей і Інішглорі, графство Майо.

Найбільш прославленим монастирем, який заснував святий Брендан, був Клонферт, заснований у 557 році. Настоялетем був призачений святий Мойненн. У Клонферті святий Брендан був похований. Пам’ять – 16 травня.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

12 + two =