Святий Євгеній Босілков

Святий Євгеній БосілковБлажений мученик Евгеній Вікентій Левіджов Босілков народився 16 листопада 1900 року у місті Белене на півночі Боларії, у сім’ї болгарських католиків латинського обряду. Помер 11 листопада 1952 року. Був болгарським католицьким єпископом.

У 14 років вступив до монашої конгрегації пассіоністів. Вчився в пассіоністських монастирях в Голландії та Бельгії. Прийняв монаше ім’я Євгеній. У 1920 році приніс обітниці, 25 липня 1926 року став священиком. У 1924 – 1927 роках продовужвав навчання у Болгарії, потім його направили до Риму, у Папський Східний Інститут (докторська дисертація на тему єдності Болгарської Церкви зі Святим Престолом у першій половині ХІІІ століття, захистив дисертацію у 1931 році). У 1934 році повернувся до Болгарії, служив у різних єпархіях, активно працював з мирянами. Був настояетлем парафії у селі Бирдарськи-Геран.

Після Другої світової війни в країні встановився комуністичний режим. В умовах антицерковної політики влади було важко Католицькій церкві. 26 липня 1947 року святого призначили єписком Нікопола (рукоположений у єпископський сан 7 жовтня 1947 року).

У 1948 році з дозволу властей здійснив візит до Риму. Він відмовився від пропозиції властей оголосити про незалежність болгарських католиків від Святого Престолу. 16 липня 1952 року він був заарештований разом з іншими католицькими священиками в Софії.

На показовому процесі, який відбувся 29 вересня – 3 жовтня 1952 року, як докази були представлені два пістолети, які були виявлені в софійському католицькому коледжі, де вони зберігалися як музейні експонати і старий радіоприймач. Чотири людини (єпископ Євгеній Босілков і отці Камен Вічев, Павел Джиджов і Йосафат Шишков) були засуджені до смертної кари через розстріл.

Єпископ Євгеній Босілков був розстріляний на території в’язниці 11 листопада 1952 року. Його тіло було скинуто в загальну могилу і не знайдено до цього часу.

Вирок був публічним (Папа Пій ХІІ згадував єпископа Босілкова у своїй енцикліці, яка була звернена до Східних Церков від 15 грудня 1952 року), однак чи був він виконаний і за яких обставин, відомо не було. Аж до 18 листопада (тиждень після розстрілу) у родичів засуджених приймали продуктові передачі на їх ім’я. Навіть у 1975 році голова державної ради Народної Республіки Болгарії Тодор Живков на питання Папи Павла VI під час особистої зустрічі відповів, що “Босілков помер у в’язниці”.

15 березня 1998 року Іоанн Павло ІІ беатифікував Євгенія Босілкова. На церемонії, яка проходила у Римі, були присутніми замісник голови Народного зібрання Болгарії Іван Куртєв, а також єпископи Христо Пройков, Петко Христов і Георгій Йовчев і паломники з цілої країни.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

nineteen − 17 =