Святий Ангеларій Охридський

Семичисленники, третій справа - Ангеларій

Семичисленники, третій справа – Ангеларій

Святий Ангеларій (версія імені – Ангеляр) Охридський народився у першій половині ІХ століття, помер – біля 866 року. Був учнем рівноапостольних Кирила і Мефодія, і їхнім сподвижником у Великій Моравії та Паннонії. Входить в группу семи слов’янських просвітителів – святих Наума і Климента Охридських, Савви і Горазда (іноді замість Савви називають Лаврентія).

Життя Ангеларія

Ім’я Ангеларій було характерним для Великої Моравії та Паннонії, які належали в ІХ столітті до сфер впливу Західної Європи. Очевидно, святий Ангеларій приймав участь в Моравській місії архієпископа Мефодія, принаймні в сфері літератури та перекладів.

Після смерті Мефодія у 885 році Кимент, Наум, Горазд і Ангеларій були у групі слов’янських священиків, які за наказом франкського єпископа Віхінга князя Святополка були ув’язнені. Згодом всі, крім Горазда, були виупщені, але жорстоко побиті і вигнані зі столиці Великої Моравії Велеграда.

Вони через місто Сірмія (Сремська-Мітровиця), перейшовши Дунай дійшли до Белграду, який належав в той час Болгарії. За допомогою місцевої влади вони переправилися в столицю Болгарії Пліску, де оселилися в дворянських будинках. Князь Борис Болгарський в той час прагнув мати у Болгарії священиків-дворян. Однак Ангеларії невдовзі помер в домі боярина Чеслава.

Ангеларій не має життєпису, дня пам’яті, особистого вшанування як святого та іконографії, його зображують тільки із Семичисленниками. Ангеляр шанується в Охриді у зв’язку з його згадкою в житії Климента Охридського.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

six + 10 =