Реліквії та святині в іудаїзмі та християнстві

“Залізна корона” лангобардів, всередині по периметру – обруч з цвяха, яким був прибий Ісус Христос до хреста

Реліквія – цінний предмет, пов’язаний з історичною особою, особами або суспільною організацією. Релігійні реліквії відіграють особливу роль, оскільки зміцнюють віру прихильників релігійної течії, оскільки доводять історичні та чудесні факти тієї чи іншої віри. До реліквій не можна віднести окремі місцевості чи архітектурні споруди, які, однак, відносяться до святинь і також відіграють велику роль у формуванні релігійного мислення та зміцненні віри в прихильників релігійної течії. Серед святинь можна виділити архітектурні споруди, печери, водні джерела, які мають велике значення для життя релігійної організації.

Реліквії та святині в іудаїзмі та християнстві

У буддистів є Зуб Будди, в мусульман – Кааба, священний камінь у Мецці, є реліквії і в інших релігіях. Ці предмети є об’єктом глибокого шанування і збирають довкола себе натовпи людей. Однак вшановування реліквій є суттєвою різницею християнської традиції. Не зважаючи на те, що шанування певного виду реліквій існує в кульнових практиках інших релігій, за масштабом, сутністю і значенням ці практики не можна порівняти з тим, що можна спостерігати в християнській культурі[1]. До християнських реліквій можна сміливо віднести як старозавітні, так і новозавітні предмети, пов’язані з окремими історичними особами.

Стародавній семисвічник - його можна побачити в синагогах і християнських храмах

Стародавній семисвічник – його можна побачити в синагогах і християнських храмах

У середні віки реліквії відігравали важливу роль у консолідації суспільства, саме довкола реліквій часто будувалися державно-політичні концепції. Візантійські імператори збирали в Константинополі реліквії Святої Землі, роблячи подібним свою столицю на Новий Єрусалим – вибраме місто Другого пришестя. Збираючи у Москві реліквії, російські царі утотожнювали її з “Третім Римом” та “Другим Єрусалимом”. Реліквії, які збиралися у столиці, були видимим символом, який підтверджував вибраність народу. Таким чином, реліквії відігравали значну роль у формуванні національної ідеї[2].

У даній книзі ми розглянули реліквії, пов’язані з Ісусом Христом. Але також існували й існують інші предмети, пов’язані з формуванням та розвитком Християнства – старозавітний Ковчег зі скрижалями, вищезгаданий спис іудейського первосвященника Фінеєса та інші, які пов’язані за конкретними історичними персонажами та подіями, які описані у Старому Завіті. Серед новозавітних реліквій важливі ті, які пов’язані з діяльністю апостолів та інших видатних діячів Церкви.

Спробуємо в історичній послідовності дати характеристику окремим християнським реліквіям та святиням, класифікуючи їх по видам, але не розділяючи старозавітні та новозавітні.

 

[1] Бакалова Е. Реликвии у истока культа святых // Восточнохристианские реликвии / Редактор-составитель А.М. Лидов. – М.: Прогресс-Традиция, 2003. – 656 с. – С. 19 –37. – С. 25.

[2] Реликвии как стержень восточнохристианской культуры // Восточнохристианские реликвии / Редактор-составитель А.М. Лидов. – М.: Прогресс-Традиция, 2003. – 656 с. – С. 5 – 10. – С. 6.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

thirteen + 14 =