Антоніо Прімальді і 800 мучеників Отранто

Вівтар у соборі Отранто із головами мучеників

Вівтар у соборі Отранто із головами мучеників

Мучеників Отранто ще називають сподвижниками Антоніо Прімальдо. Це 813 мешканців італійського міста Отранто, які стали мучениками через відмову перейти в мусульманську віру. Їхні імена невідомі, тільки один з них, Антоніо Пеццула, який, будучи простим кравцем, закликав своїх співгромадян не зрікатися Христа. Ця велика група мучеників була оголошена блаженими в 1771 році, кононізовані в 2013 році папою Франциском, це найбільша група людей, яка була канонізована одночасно. Мученики є покровителями рідного міста Отранто та архієпархії Отранто.

Напад на місто

Отранто

Отранто

В 1480 році османський флот, який налічував біля 150 суден і 18 тисяч чоловік війська відплив з албанського порту Валлона (сьогодні – албанське місто Вльора), 28 липня висадився поблизу італійського міста Отранто. Сили оборони були занадто слабкі (місто всього налічувало 6 тисяч чоловік) і містяни разом з гарнізоном залишили міські стіни і закріпилися в міському замку.

Османський командуючий запропонував місту здатися. Капітани гарнізону Отранто відмовилися символічним жестом – викинули за стіни фортеці ключі. Османи бомбардували фортецю гарматами протягом двох тижні. Пробивши стіну, нападники взяли штурмом місто, чоловіків вбивали, а жінок і дітей робили рабами. Усього в місті та довколишніх селах убили понад десять тисяч чоловік, продали в рабство біля п’яти тисяч.

Подвиг

Мучеництво отрантських християн

Мучеництво отрантських християн

Ті, хто вижили, сховалися за стінами міського собору. Гедик Ахмед-паша запропонував їм перейти в мусульманство, після відмови турки під час Слуби Божої увірвалися в храм і убили всіх. Голову архієпископа, зарубленого шаблями, носили на списі по всьому місті. Того ж дня  турецькі війська пройшлися містом і зібрали разом 813 чоловіків, поділили на групи по п’ятдесят чоловік і відвели до ближнього села Мінерва.

Арештованим запропонували перейти в іслам. Можливо, в когось закладалися сумніви і може хтось був уже готовий зректися християнства задля порятунку власного життя, однак кравець поважного віку Антоніо Пеццула закликав усіх християн бути вірним Христу, за що йому відрубали голову самим першим. Однак Антоніо продовжував стояти протягом всієї страти, причому його не могли звалити на землю кати. Один з катів Бернабей, бачачи стійкість християн і особливо Антоніо Пеццули, крикнув, що він переходить на християнство, за що був на місці страчений.

Антоніо Пеццула за свій подвиг отримав прізвисько Примальдо, що означає Перший. Завдяки непохитній вірі Антоніо не тільки отримав святість сам, але і допоміг іншим витримати мученицьку, але гідну смерть.

Прославлення

Вітрина з тілами отрантських мучеників

Вітрина з тілами отрантських мучеників

Тіла страчених поховали на місці вбивства і пролежали тут рік, після цього були перенесені в 1481 році до собору в Отранто. У 1485 році мощі 250 мучеників помістили до вівтаря Пресвятої Діви Марії Розарія біля неапольського храму святої Катерини Олександрійської. У 1888 році частина мощей перенесли до санктуарію Пречистої Діви Марії в Бовіно, де вони зберігалися в алебастровій урні роботи італійського скульптора Паскуале Гарофало у крипті нової базиліки міста Бовіно.

Мучеництво жителів міста Отранто сколихнула всю Італію і Католицьку церкву, на честь отрантських святих навіть була навіть написана драма італійським драматургом Людовіко Аріосто “I Suppositi”. У 1771 році тіла більшості мучеників розмістили в скляних шафах собору Отранто, через скло можна почачити, що деякі тіла нетлінні.

Беатифікація тривала з 1539 по 1771 роки, коли Климент ХIV декретом визнав, що Антоніо Примальні та його сподвижники були страчені “через ненависть до віри”, мученики Отранто були оголошені блаженими. У 2012 році було оприлюднено чудо зцілення від тяжкої форми онкологічного захволювання в монахині Франчески Левоте, яка простила заступництва в Антоніо Примальдо та його сподвижників. У 2013 році Бенедикт XVI оголосив завершення процесу канонізації, і цього ж року Папа Франциск оголосив отрантських мучеників святими. Католицька церква вшановує мучеників 14 серпня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

five × 4 =