Святий Леон Ветманський

Святий Леон Ветманський

Святий Леон Ветманський

Блажений Леон Ветманський народився 10 квітня 1886 року у Журомині, Польща, помер 1 жовтня 1941 року у Дзялдово, Польща. Був єпископом. Входить у число 108 блажених польських мучеників, які були беатифіковані Іоанном Павлом ІІ під час його відвідання Варшави 13 жовтня 1999 року.

Народився 10 квітня 1886 року у місті Журомин, нині Мазовецького воєводства, Журоминського повіту у Польщі. Його батьки володіли декількома вітряними млинами. У 1902 році вступив на навчання у педагогічне училище. У той час Польща входила до Російської імперії, і царська влада забороняла навчання дітей на польській мові. За підпільне викладання польської мови і підписання петиції про внесення польської мови у шкільну програму був виключений з третього, заключного курсу педагогічного училища.

22 липня 1906 року вступив до Вищої духовної семінарії в місті Плоцьк, ректором якої у той час був Антоній Юліан Нововейський. 23 червня 1912 року Леон Ветманський став священиком, був рукоположений єпископом Антонієм Юліаном Нововейським у катедральній базиліці Успіння Пресвятої діви Марії у Плоцьку, після чого продовжив свою освіту в Імператорській Римо-католицькій духовній академії у Санкт-Петербурзі, яку закінчив у 1916 році. У Санкт-Петербурзі в час Першої світової війни допомагав жертвам війни, організував притулок для сиріт.

У 1917 році виконував обов’язки духовного отця в католицькій семінарії. У 1918 році повернувся на батьківщину і став викладати аскетику у плоцькій семінарії. У 1921 році служив при санктуарії Божого Милосердя духовним наставником для монахинь із жіночих монаших конгрегацій “Сестри Страстей Господніх” і “Сестри Служительки Непорочного Зачаття” у Плоцьку. 22 квітня 1928 року був висвячений на єпископа і призначений на посаду єпископа-коадьютора. У подальшому займався благочинною та пастирською діяльністью. У 1930 році був призначений відповідальним за діяльністю благочинної організації “Карітас”.

З початку окупації німецькими військами Польщі у вересні 1939 року благодійна діяльність була заборонена. 11 листопада 1939 року був заарештований гестапо і 28 лютого 1940 року був відправлений у заслання в місто Слупно. Йому заборонили займатися пастирською діяльністю, однак він тайно служив святі меси і висвячував у священики випускиків плоцької семінарії. У ніч з 6 на 7 березня 1941 року був заарештований разом з єпископом Антонієм Юліаном Нововейським і інтернований до концентраційного табору Сольдал, який був у місті Дзялдово, де він помер від епідемії тифу 1 жовтня 1941 року.

13 липня 1999 року був беатифікований Іоанном Павлом ІІ размо з іншими польськими мучениками Другої світової війни. Пам’ять – 12 червня.

У місті Плоцьк Леону Ветманському встановлений пам’ятник. У місті Серп, Мазовецького воєводства, його ім’я присвоїно гімназії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

seven − five =