Святі сходи у Римі

Святі сходи у Римі

Святі сходи у Римі

Святі сходи (латинська назва Scala Santa) – одна з найцінніших реліквій християнства, розміщених у Римі. 28 мармурових сходів ведуть у Святая Святих – камеллу римських пап, яка знаходиться у Латеранському палаці. Стародавній переказ говорить про те, що саме по цих сходах прокуратор Понтій Пилат проводжав на суд Ісуса Христа

Історія

Згідно зі Святим Писанням Пилат судив Ісуса у своїй резиденції (преторії) в Єрусалимі. По широких мармурових сходах ступав Син Божий, який був засуджений до страти. Понтифік Сергій ІІ у своїх працях відзначає, що у 4 столітті нашої ери завдяки Юлії Олені Августі, матері Костянтина І, реліквія опинилася у Римі. Єпископ Сильвестр І прийняв дар від цариці і розпорядився встановити святиню у папському палаці.

Наприкінці 16 століття Латеранський палац був значно реконструйований. Святі сходи отримали своє теперішнє розміщення. При цьому вважається, що до початкових 24 сходинок були добавлені ще 4. Будівельні роботи були проведені у стислі терміни, Сходи були викладені зверху донизу.

Облаштування сходів

Багато прочан приходили до Латеранського палацу перед великими церковними святами, з тим, щоб на колінах з молитвами пройти шлях від підніжжя сходів до Лаврентієвської капелли. Тому довелося закрити мармур деревом, щоб уникнути руйнування святині.

На сходах збереглися сліди крові Спасителя. На захисних дерев’яних панелях зроблені прорізи у вигляді хреста, які дозволяють побачити найцінніші реліквії Святих сходів, які також мають особливі оглядові віконця, які вмонтовані в 2, 11 і 28 сходинки.

Архітектура

Особливу амтосферу шляху, який веде в Санкта Санкторіум, створюють фрески середньовічного художника Балдассаре Кроче. Центральне місце займає картина, яка зображує розп’ятого Христа, Божу Маріт та святого Іоанна. Решту ілюстрації до Святого Писання підкреслюють велике значення Латеранського палацу і Святих сходів. У 2007 році була проведена реставрація сходів, і роботи Кроче стали більш яскравими і виразними.

Неподалік від першої сходинки Святих сходів встановлені дві статуї з білого мармуру. Одна з них – “Поцілунок Юди” роботи Альберто Джакометті, а друга – “Суд Пилата” того ж скульптора. Джакометті жив і творив протягом ХХ століття, його роботи датуються періодом 1901 – 1966 років.

Цікаві факти

Вважається, що прочания, які вийдуть по Святих сходах під час святкування Великого Посту (кожну п’ятницю) отримують індулігенції. В решта днів відвідувачі отримують часткове відпущення гріхів, якщо пройдуть на колінах всі сходинки з відкритим та смиренним серцем. Будучи на стародавніх сходах, католики підносять “Молитви при сходженні на Святі сходи”, а православні – Акафіст Страстям Христовим.

Існують бокові сходи, по яким можна потрапити до Святої Святих, ідучи повз тих, хто навколішках молиться. В Лаврентіївській капеллі чи Санкта Санкторумі, куди ведуть сходи, зберігаються скарби римських понтифіків. Найбільш цінним надбанням каплиці є нерукотворна ікона з ликом Спасителя – Акеропіта, VI століття нашої ери.

Адреса Piazza San Giovanni in Laterano, 14. Святі сходи знаходяться у палаці, який стоїть поряд з Латеранською базилікою (Собор Сан Джованні ін Латерано).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

three × 5 =