Святий Дамасій І

Святий Дамасій І

Святий Дамасій І

Святий Дамасій І (Дамас) народився у 300 році в Лузитанії (римська провінція на території Іспанії і Португалії), помер в Римі 11 грудня 384 року. Перший римський єпископ, якого називали папою. Пам’ять – 11 грудня.

Дамасій був сином Антонія, священика церкви Святого Лаврентія в Римі, маму звали Лаврентія. Коли він був молодим, правив імператор Костянтин І, який видав Міланський едикт (313 рік), який представив свободу віросповіданя християнам у всіх частинах Римської імперії. Імператор Ліціній відмовився визнати цей едикт, що призвело до громадянської війни у 324 році.

Коли папа Ліберій був вигнаний з Риму імператором Констанцієм ІІ у 354 році, Дамасій був архідияконом римської  церкви і супроводжував Ліберія до місцевості, в яку було його зіслано. Після того, як Ліберій прибув на місце заслання, Дамасій повернувся до Риму.

Після смерті Ліберія серед духовенства виник конфлікт. Частина населення Рима і духовенства виступила за обрання Урсіна, частина була за Дамасія. Урсін поїхав на заслання, потім повернувся до Риму, потім знову відправився на заслання. На синоді у 378 році діяльність Урсіна засудили, Дамасій був оголошений справжнім папою. Антипапа Урсін продовжив боротьбу проти Дамасія і без успіху намагався стати папою римським після смерті Дамасія.

У 380 році імператор Феодосій визнав християнство офіційною релігією Римської імперії. Дамасій І вів боротьбу проти християнських єресей (аріанство), а також проти язичництва. За Дамасія почалося вшанування християнських мучеників, зокрема святого Петра. Дамасій споруджував церкви, дослідив і відремонтував християнські катакомби.

Дамасій І доручив святому Єроніму Стридонському розпочати переклад Біблії, який згодом став відомий як Вульгата. Замінив у літургії західного обряду грецьку мову латинню. Збереглося офіційне листування Дамасія.

У 381 році імператор Феодосій І скликав у Константинополі Другий Вселенський Собор. Дамасія на собор не запросили. Собор засудив аріанство, визнав єпископа міста Константинополь другим за важливістю після єпископа Рима (з цим Дамасій погодився), а також заборонив єпископам однієї церкви втручатися у справи іншої християнської церкви (з цим Дамасій не погодився).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

1 × three =