Святий Даміан де Вестер

Святий Даміан де Вестер

Святий Даміан де Вестер

У 1893 році в Гонолулу святому спорудили пам’ятник у вигляді хреста з червоного граніта з портретом з білого мармуру. У 2005 році бельгійським урядом Даміан де Вестер отримав звання “Найвизначніший бельгієць”.

Святий Даміан де Вестер народився 3 січня 1840 року у Тремело (Бельгія, Фландрія), помер 15 квітня 1889 року на острові Молокаї, Гаваї. Член чоловічої монашої конгрегації Найсвятіших Сердець Ісуса та Марії, священик, місіонер. Відомий як “отець прокажених Даміан”, “апостол прокажених”. Вшановується у Римо-католицькій церкві як покровитель хворих проказою та ізгоїв.

Йосип де Вестер народився у сім’ї фламандського торговця зерном Франа де Вестера в селі Тремело, Фламандський Брабант, Бельгія. Після закінчення середньої школи вступив до католицької монашої конгрегації Найсвятіших Сердець Ісуса та Марії, взявши на себе монаше ім’я Даміан. У 1864 році монаше начальство направило Даміана де Вестер місіонером на Гаваї.

19 березня 1864 року Даміан де Вестер прибув в Гонолулу. У 1865 році він розпочав місіонерську діяльність у Північному Кохала на островах Гаваї та Оаху. В той час на архіпелазі склалася складна епідеміологічна обстановка: багато людей помирало від грипу, сифілісу, прокази. За наказом короля Камехамеха хворі проказою ізолювалися в основаній в 1865 році колонії Калаупапа на острові Молокаї. Міністерство Охорони Здоров’я Королівства Гаваї планувало організацію сільськогосподарських робіт для хворих колоністів, щоб вони могли себе прогодувати. Але у хворих не було ні можливостей, ні сил обслуговувати і годувати себе. Крім того, ізолювавши хворих від суспільства, уряд не турбувався про їх утримання. У колонії було ні житла, ні лікарень, ні адміністративних закладів, ні храмів, ні кладовищ.

10 травня 1873 року Даміан де Вестер прибув в Калаупапу, де було 797 рокажених, з яких понад триста померло. Він почав свою пастирську роботу із спорудження храму святої Філомени, організації ферм, шкіл і кладовища. Заснував серед хворих “Похоронне братство”, яке турбувалося про підготовку похорон померлих хворих, “Братство святого дитинства” – для безпритульних дітей, “Братство святого Йосипа” – для лікування хворих на дому, “Братство Мадонни” – для виховання дівчат. Крім того, він спорудив невеликий порт для причалу кораблів, дорогу, яка зв’язувала порт з колонією, декілька складів та магазин, два диспансера, притулки для сиріт, лікарню.

За його заслуги в області життєдіяльності хвориї та їх медичне обслуговування правляча принцеса Ліліокалані нагородила Даміана де Вестера нагородою “Командир Королівського ордена”.

У 1884 році Даміан де Вестер захворів проказою, заразившись від хворих колоністів. Незважаючи на хворобу, він продовжував займатися активною пастирською і соціальною діяльністю серед прокажених.

Хор дівчаток

Хор дівчаток

У 1886 році в колонію прокажених прибули священик Луї Ламберт Конрарді, монахиня Маріанна Коуп, волонтери  – колишній солдат Джозеф Даттон і медбрат Джеймс Сінетт, які стали допомагати Даміану де Вестер, який ослаб від хвороби. Через деякий час хворого отця Даміана доставили на лікування в Гонолулу. Коли він лежав у лікарні, його відвідав король Гаваїв, щоб подякувати за все, що він зробив для хворих громадян. На Різдво 1887 року його відвідав відомий американськй художеник і письменник Едвард Кліффорд.

15 квітня 1889 року Даміан де Вестер помер від прокази. Він був похований на острові Молокаї, але в 1936 році на прохання бельгійського уряду його тіло було перевезено до Бельгії і поховано в місті Левен. Після того, як Даміан де Вестер був беатифікований, його мощі перевезли до Гаваїв.

Римо-католицька церква связує з іменем отця Даміана два чуда:

  • у 1897 році монахиня конгрегації Пресвятих Сердець Ісуса та Марії зцілилася від смертельної хвороби після молитви до Даміана;
  • у 1999 році жительниця Гонолулу Одрі Тогуччі зцілилася від термінального раку легень після молитви до Даміана. В обидвох випадках відсутні медичні раціональні пояснення цим фактам.

4 червня 1995 року папа Іоанн Павло ІІ визнав Даміана де Вестера блаженним. 11 жовтня 2009 року папа Бенедикт ХVI визнав Даміана де Вестера святим. День пам’яті – 10 травня. В єпархії Гонолулу його день відзначається 15 квітня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

fifteen − seven =