Свята Афра Аугсбурзька

Свята Афра

Свята Афра

Свята мучениця Афра Аугсбурзька народилася у другій половині ІІІ століття на Кіпрі, померла – 7 травня 304 року в Аусбурзі, Німеччина. Вона є покровителькою Аусбурга, на її честь назване місто Теферрот (спершу називалося Афренрот).

Біографія

Свята Афра вшановувалася як діва, що відзначено в мартирологах і аугсбурзьких календарях ХІ століття. Під час гонінь з іспанського міста Герона втекли єпископ Нарцис і диякон Фелікс. Їх прихистила Афра, яка разом із родичами стали християнами завдяки проповідям Нарциса.

Коли єпископ повернувся до Герони, сусіди здивувалися, що Афра перестала приймати участь в язичницьких обрядах. Її арештували і допитували. На допитах Афра твердо заявила про свою приналежність до християнства, відмовлялася повернутися до язичництва.

Після суду 7 серпня 304 року Афра була заживо спалена на невеликому острові Леха. Інші дослідники вважають, що Афра була страчена на римському кладовищі, сліди якого були виявлене під базилікою святих Ульріха та Афри.

Наступного дня після страти тіло Афри було знайдено її служанками неушкодженим. Мати Афри і три служанки: Дигна, Євтропія і Євменія поховали тіло мучениці у склепі у двох кілометрах від міста, де стоїть фрідбергська церква святої Афри. Через те, що вони поховали тіло, служанки були схоплені, після відмови приймати участь у язичних обрядах також прийняли мученицьку смерть. За наказом судді Гая вони були спалені у тому ж склепі, де раніше ними була похована Афра.

 

Вшанування

До 1802 року мощі святої Афра зберігалися в абатстві святих Ульріха і Афри в Аугсбурзі. Після закриття монастиря у 1802 році мощі були перенесені в церкву святих Ульріха та Афри, яка знаходилася біля монастиря. Вшанування Афри розповсюджено в Баварії.

Перший храм на могилі святої Афри був споруджений у 582 році. У середні віка легенда про Афру була широко відома, і її гробниця в Аугсбурзі була популярним місцем паломництва серед християн Західної Європи. Вшанування святої Афри, яка вважається покровительною жінок, які каються, розповсюдилося з Аугсбурза по всій Південній Німеччині, альпійські області, Ельзас, Голандії і Данії.

У 1064 році при перебудові монастиря на місці нинішньої базиліки Ульріха і Афри були знайдені кам’яний саркофаг з мощами Афри і свинцевий саркофаг з мощами мучениці Євпрепії. В цьому ж році Афра була проголошена Папою Римським Олександром ІІ святою. У 1804 році, коли Аугсбург відзначав 1500-ліття мучеництва святої Афри, були відкриті місце її поховання і римський саркофаг, який знаходився у склепі церкви святого Ульріха. Її мощі перенесли в новий, мармуровий, сірого кольору саркофаг, мощі зараз покояться з мощами святого Ульріха у крипті базиліки.

У 2000 році ім’я святої Афри отримав відкритий аугсбурзьким єпископатом музей єпархії поряд з храмом. Серед експонатів музею – унікальні зображення, на яких свята Афра представлена в короні мучениці або в платку, з пальмовою гілкою, піхтовою шишкою і кедровим горіхом. На цих зображеннях вона прив’язана до колони чи дерева, тіло її охоплено вогнем. Життєпис святої Афри став основою книги німецької письменниці Єви Демські “Афра”, яка вийшла у 1992 році. Поет М.Адельгарт присвятий цій святій пісню, яка стала популярною серед віруючих Аугсбурга.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

11 + fifteen =