Святий Вацлав

Святий Вацлав

Святий Вацлав

Святий Вацлав народився біля 907 року, помер 28 вересня 935 або 936 року – чеський князь із роду Пржемисловичів, покровитель Чехії. Пам’ять у католиків – 17 березня, у православних – 11 жовтня.

Вацлав був сином князя Вратислава І і стодорянської (слов’янське плем’я, яке населяло Гавеллію, відносилось до полабських слов’ян) язичниці Драгомири. У 13 років залишився без батька і був вихований у християнській вірі своєю бабцею, матір’ю батька, святою Людмилою, яка була ученицею святого Мефодія. Мати Вацлава Драгомира була дуже незадоволеною впливом свекрухи на сина і переслідувалаїї, Людмилі довелося сховатися у фортеці Тетин, де її згодом убили. Матері не вдалося зробити з Вацлава язичника. Деякі історики захищають версію про те, що Драгомира не була язичницею, а Людмила була убита придворними змовниками-аристократами.

Ставши князем, Вацлав ревно вводив християнство в Чехії. Був у хороших відносинах з німецьким королем Генріхом Птахоловом, якого визнавав своїм сюзереном. У Празі він спорудив церкву святого Віта.

Молодший брат Болеслав був вихований матір’ю і, як раніше припускали, був близький до язичництва. Бажаючи захопити трон, він змовився проти Вацлава і, скориставшись підтримкою комітів (знатних дворян, багато з яких залишалися язичниками), убив брата. За іншою версією, Болеслав був настроєний проти брата німецьким духовенством, яке раніше переслідувало святого Мефодія. Слід відзначити, що в ту епоху такий спосіб сходження на трон був широко розповсюджений. Вацлав був убитий Болеславом і його союзниками під час бенкету (за іншою версією – біля входу в церкву). Згодом Болеслав розкаювався у скоєному. У день убивства у нього народився син, назвав його Страхквасом (ім’я означає “страшний бенкет”), Страхквас згодом став священиком.

Після смерті Вацлав був канонізований і став покровителем Чехії. Похований у соборі Святого Віта у Празі. Дата загибелі святого Вацлава відзначається у Чехії як День чеської державності.

Ім’я Вацлава носить Вацлавська площа у Празі, на ній встановлений пам’ятник князю. Раніше на площі стояла статуя ХVII століття, її перенесли до Вишеграда.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

12 + 10 =