Чесні окови (вериги) святого апостола Петра

Вериги апостола Петра

Ланцюги у позолоченому релікварії

Чесні окови, або яке ще їх називають – вериги – це ланцюги, яким скували святого Петра у в’язниці в Єрусалимі або в римській Марметинськії в’язниці.

Історія реліквій

Святий апостол Петро

Ікона із зображенням Святого апостола Петра

Святий Петро був скований ланцюгами під час ув’язнення в Єрусалимі за наказом Ірода Агріпи приблизно в 42 році, про що говорять Дяння апостолів, у яких говориться, що Петру з’явився ангел, про що сповістило світло, яке наповнило в’язницю. Ангел штовхнув Петра в бік, сказавши, щоб той встав. Ланцюги впали з його рук. Також апостол Петро був ув’язнений в Мамертинській тюрмі у Римі в часи правління імператора Нерона біля 64 року, де теж був скований ланцюгами, перед стратою в 67 році . За православними традиціями чесним оковам святого апостола Петра віддають шану 16 січня за юліанським календарем. Ці окови були знайдені у ІІ столітті.

Ланцюги спадають із святого Петра

Ангел приходить до апостола Петра

Один з ланцюгів, що зберігається в Римі, походить з Єрусалиму. Ці окови зберігав начальник тюрми, який прийняв християнство. Окови зберігалися у єрусалимських патріархів у єрусалимській церкві Воскресіння Господнього до 439 року, коли єрусалимський патріарх Ювеналій подарував верги імператриці Євдокії. Євдокія зберігала ланцюги в Константинополі, причому один з ланцюгів було подаровано доньці Євдоксії, дружині константинопольського імпетартора Валентиніана ІІІ, яка привезла їх до Риму і подарувала Папі.

Базиліка святого Петра в оковах

У Римі для зберігання оков спорудули базиліку Сан-П’єтро-ін-Вінколі (на кошти Євдоксії), що у перекладі означає “святий Петро в оковах”. У цьому храмі зберігалися і ті ланцюги, в яких святий Петро був Єрусалимі, і ті, у яких він був у Мамертинській тюрмі. Реліквію з римської в’язниці передав храму у цьому ж 5 столітті Папа Сикст ІІІ. Обидві реліквії зараз зберігаються у прозорому саркофазі біля центрального вівтаря церкви.

Окови біля вівтаря базиліки

Вівтар базиліки та чесні окови Петра

За легендою, коли ланцюги помістили разом, вони чудесним чином між собою з’єдналися. Але можливо їх просто з’єднав коваль. Так, одним ланцюгом ці дві реліквії зберігаються дотепер у римському храмі.

Сама базиліка поділена на три нефи 20 античними мармуровими колонами. В центральному нефі на стелі – фреска Джованні Батіста Пароді 1706 року, яка зображує звільнення Святого Петра від оков. Під головним вівтарем – позолочена бронзова скринька, де зберігаються вериги. З двох сторін від релікварія є статуї, які зображують Святого Петра і ангела, який його звільнив.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

15 − fourteen =