Міжнародна діяльність Папи

Зустріч Іоанна Павла ІІ з Михайлом Горбачовим

Зустріч Іоанна Павла ІІ з Михайлом Горбачовим

Іоанн Павло ІІ став першим сучасним Папою, завдяки якому Ватикан проявив себе повноправним партнером у світовій політиці. Закінчився столітній період окремішнього існування духовної і світської сфер діяльності Церкви, він безпрецедентно «об’єднав вимір релігійний та соціо-політичний». Войтила перетворив Ватикан у сучасну державу, схожу на національні держави з дипломатичними взаєминами у всьому світі [140].

Його пастирські візити сприяють посиленню віри католиків та некатоликів. Будучи обережним політиком, він не уникає важливих тем. В Африці говорить про незалежність африканців від чужих культур, у Франції наголошує на ролі Церкви у секуляризованій державі, у Бразилії підкреслює любов Церкви до бідних і застерігає уряди, аби вони дотримувалися прав людини. Іоанн Павло ІІ відстоює загальні людські права, соціальну справедливість, релігійну свободу, контроль за озброєнням [141].

Вже з початку понтифікату Папа проявив себе полум’яним захисником миру у всьому світі – прикладом може служити його дипломатичне втручання, завдяки якому була відвернута загроза війни між Аргентиною і Чилі в 1979 році, або рішучий протест проти розв’язування війни у Перській затоці у 1991 році, так і активним поборником соціальної справедливості, релігійної свободи і дотримання прав людини [142]. Іоанн Павло ІІ діє на найвищому рівні. Приміром, щоб запобігти війні у Перській затоці, Папа надіслав листи Джорджу Бушу і Саддаму Хусейну. Але не завжди Понтифік досягає мети – через два дні після попередження Іоанна Павла ІІ розпочалися військові ді [143]. Поспіх Америки, її агресія призвели до переростання конфлікту у довготривале протистояння з виникненням нових суперечностей.

У світі, де зростає насильство, війна в Затоці набула особливого значення після втручання США, частково підтриманого Францією, Великою Британією, Сирією та ліченими арабськими країнами. Все почалося з нападу 2 серпня 1990 р. іракського правителя Саддама Хусейна на Кувейт та його повної окупації. Війна, яка по-справжньому почалася 17 січня 1991 р., спочатку була переважно повітряною («Буря в пустелі»). 24 лютого союзники розпочали наступ на землі. За чотири дні іракську армію майже повністю знешкодили [144]. Інтервенція Сполучених Штатів зазнала різкої критики з боку Іоанна Павла ІІ, який вважав, що це не «просто» війна. Папа, який слав заклики президентам Джорджу Бушу і Саддаму Хусейну відмовитися від застосування сили, був переконаний, що Захід до початку операції «Буря в пустелі» не вичерпав всіх дипломатичних можливостей мирного врегулювання проблеми Кувейту, окупованого іракськими військами [145].

Важливі програмні заяви Іоанна Павла ІІ звучать на міжнародних політичних форумах. Серед них – виступи в ООН, а також послання, адресовані цій всесвітній організації чи її органам. Центральні думки цих виступів – це моральний обов’язок щодо збереження миру, забезпечення і гарантування прав людини на свободу, боротьба з несправедливістю [146]. 26 січня 1979 року, на початку понтифікату, під час візиту до Мексики в резиденції Апостольського Делегата Іоанн Павло ІІ виголосив промову до амбасадорів при уряді в Мехіко: “Дозвольте Папі, покірному прочанинові миру, ще раз звернути увагу на мій заклик в Дні Миру до відповідальних за мир народів: не вагайтесь присвятитись особисто для миру актами миру, кожний у своїй власній сфері відповідальності. Творіть нові і відважні діла, що будуть виявом пошани, братерства, довір’я і прийняття. Для тих діл уживайте свою особисту і професійну спроможність на службі великої справи миру, а Бог буде завжди з вами…” [147].

Іоанн Павло ІІ є космополітом за своїми переконаннями (цьому, зокрема, сприяє його польське походження, що дозволило відійти від акцентування уваги на проблемах Італії, займатися проблемами світової релігійної та політичної інтеграції) і надзвичайно ерудованою людиною. Він вільно спілкується вісьмома мовами, є автором наукових досліджень і дисертацій, побував практично в усіх країнах світу [148].

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

4 × 4 =